עיצוב פעיל – מהו?

עיצוב פעיל - מהו?

מרגיש שהמצאתי את המושג 🙂 “עיצוב פעיל”. בכל מקרה כך קראתי למאמר שלי וכך אני חווה את התכנון ואת השפעות עיצוביות עלינו.

מדענים גילו תגלית מדהימה והראו את יכולתם של אלמנטים בעיצוב פנים לעורר תגובות רגשיות חיוביות או שליליות אצל בני אדם. ממצאים אלה פותחים  דלת לעיצוב חללים המפעילים באופן מכוון אלמנטים דקורטיביים במטרה על מנת לעודד יצירתיות, שלווה ואושר. אלו חדשות מעולות – אלמנטים עיצובים ביתיים יכולים להשפיע על מצב הרוח!

אז מה הם? אלמנטים אלה יכולים להיות לדוגמא תאורה, ריהוט, חפצים, טקסטיל, כלי הגשה וריחות נעימים. עיצוב פעיל יכול להשפיע מאוד על מצב הרוח ועל הרגשה כללית בחלל. רהיטים באיכות טובה, בהם פרטים מודגשים ונראים לעין, משפיעים גם הם על מצב הרגשי.

השפעת הצבעים על מצב הרוח

מדובר בתורה שלמה, אבל אגע בנושא ממש קצת. חפצים, אלמנטים וצבעים רבים בתוך הבית יכולים להשפיע באופן משמעותי על מצבנו. בוא ניקח צבע כדוגמה: העובדה שכל צבע יכול לייצר או להעצים רגשות מסוימים טבוע במוחנו כל כך עמוק שאנחנו משתמשים בו באוצר המילים שלנו. אנו אומרים שמישהו שחור מכעס או שאנחנו ירוקים מקנאה, אנחנו יודעים על הפסיכולוגיה של הצבע, למשל גוונים בהירים כמו צהוב, כתום וירוק מעודדים תקשורת. בנוסף, גוונים כהים כמו סגול ואדום משקפים מצב רוח עגום, גוונים חמים ועליזים יותר של צהוב וכתום מעוררים ומגבירים תקשורת ויצירתיות.

צבעים כחולים וירוקים עמוקים מעוררים תחושת רוגע. טורקיז, נחשב לצבע של אופטימיסטים, מסמל אוויר ומים. ריהוט ועיצוב של גוון זה ייראו מושלמים בכל סגנון פנים. כתמים קטנים ביותר של רהיטים אדומים יעצימו את האנרגיה של הבית, חשוב לזכור שהצבעים אלו לא יהיו דומיננטי!

מאיזה צבע יש להימנע בעיצוב פנים?

אין להימנע מצבעים בעיצוב פנים. כל הגוונים שונים,  לכל הבעת צבע יש הזכות קיום. עבור כל אדם, ערכת הצבעים שונה לחלוטין ולכל אחד יש צבע האישי משלו.  לכן יש להתאים לכל לקוח פלטת צבעים הנוחה והנעימה לו. 

חייבת לציין שגם תאורה ממלאת תפקיד חשוב מאוד באווירה הכללית של החלל. מקור האור הטוב ביותר הוא כמובן השמש. לכן, תלוי במספר וגודל החלונות בחדר, האור טבעי יכול לעשות פלאים בהרגשה הכללית, לרומם ולהעצים את ההרגשה הטובה, מה שגם משפר גם את הביצועים האנושיים ולהפך, להגביר את העצב או להגביר את החרדה. 

מהו הריהוט מעודד?

בכדי שהריהוט יגרום לשמחה ורוח טובה, קודם כל עליו להיות נוח. הוא צריך להיות באיכות גבוהה, נעים למגע ומעוצב היטב. אותם אלמנטים שמרגישים במגע, נעימים מאוד ונראים לעין:  כמו תפר יפהפה, זה יכול להיות תוספות מעץ, מתכת או שילוב בדים. עליהם להיות מחומרים באיכות גבוהה מאוד. 

לדוגמה: הכורסה ככתם כתום והמרקם עשיר של השטיח מגושם משפר את תחושת הנוחות והאושר, בעוד שאלמנטים שבמטבח הפתוח ופרטי דקור מתכתיים בחלל  מעניקים ביטחון עצמי ועצמאות.

 לילה צ’ולפא.

הקיפו את עצמכם בטבע

הקיפו את עצמכם בטבע נוכחותם של אלמנטים טבעיים בעיצוב הפנים מפחיתה לחץ, מסייעת בשיפור מצב הרוח והריכוז. מלבד הצבעים, החלל והאלמנטים הטבעיים, המרקם וצורת הרהיטים בבית יכולים גם לעורר תגובות

[...]

עיצוב פעיל – מהו?

מדענים גילו תגלית מדהימה והראו את יכולתם של אלמנטים בעיצוב פנים לעורר תגובות רגשיות חיוביות או שליליות אצל בני אדם.

[...]

מעצב פנים – הצצה פנימה

אם לשפוט את מעצב פנים על פי עבודתו בתכניות טלוויזיה בנושא שיפוץ דירות, מתקבל רושם שמעצב פשוט בוחר את צבע הקירות וכריות לספה או תולה כמה הציורים באופן אומנותי, בזה מסתכמת מלאכתו.
לרבים נראה שמקצועו של מעצב פנים אפוף מסתורין.

[...]

תכנון אדריכלי

הגשמת חלומות מתחילה בתכנון אדריכלי חכם פרויקט מוצלח – זה פרוגראמה נכונה ומדויקת. עוד מהבלוג שלי

[...]
error:
חזור למעלה
דילוג לתוכן